Vítejte, přihlášení

Kávové recepty

 

 • Cappuccino

Se skládá ze 30 ml espressa, z mléka a 1 – 2 cm mléčné pěny (množství mléka a pěny záleží na velikosti šálku). Do většího šálku uděláme espresso a zvlášť si našleháme mléčnou pěnu (nejlépe ze studeného plnotučného mléka) – z trysky vypustíme zkondenzovanou vodu, poté ji ponoříme těsně pod hladinu a začneme propařovat. Trysku nevynořujeme nad  hladinu, pěna se šlehá jemně, konečná teplota by neměla přesáhnout 70 °C, neměla by obsahovat větší bublinky vzduchu (docílí se sklepáváním pěny v konvičce) a zároveň by měla tvořit v šálku cca 1,5 cm silnou vrstvu. Šálek plníme až po okraj pěnou s horkým mlékem. Můžeme navrch lehce poprášit skořicí, ale trochu nám přebije chuť samotné kávy. 

  

 

 • Latte Macchiato

Připravíme si espresso (7 g kávy a 30 ml vody), 100 – 150 ml vychlazeného plnotučného mléka, našleháme jej v konvičce – z trysky vypustíme zkondenzovanou vodu, poté ji ponoříme těsně pod hladinu a začneme propařovat. Trysku nevynořujeme nad hladinu, pěna se šlehá jemně, konečná teplota by neměla přesáhnout 70 °C, neměla by obsahovat větší bublinky vzduchu (docílí se sklepáváním pěny v konvičce). Horké mléko s pěnou přelijeme do větší sklenice a necháme chvilku ustát. Aby vznikly 3 pruhy, tak do nerezové konvičky nebo jiné nádobky s hubičkou uděláme espresso, které pomalu vlijeme do středu sklenice s mlékem. Káva se usadí na mléku a vzniknou 3 pruhy – horké mléko, espresso a pěna. Můžete osladit třtinovým cukrem nebo medem.  

 

 

 • Caffé Latte

Je často zaměňováno za Latte Macchiato, ale jak již název napovídá, jedná se o kávu s mlékem (tedy bez mléčné pěny). K přípravě použijeme jeden díl kávy (30 ml espressa) a dva až tři díly teplého mléka. Do sklenice nalijeme nejdříve mléko, necháme chvilku ustát a poté přelijeme espresem.

 

 • Espresso

Je silná káva v malém šálku, hrubost mletí kávy musí být taková, aby při zalisování v páce kávovaru silou 20 kg (krátký prudký stisk) protékalo 20 až 30 ml vody po dobu 15 – 20 sekund u domácích kávovarů (20 až 30 sekund u profesionálních kávovarů). Na jeden nahřátý šálek připadá cca7 g kávy (asi 2 rovné lžíce), nejlépe čerstvě namleté. Tlak čerpadla kávovaru by neměl při přípravě klesnout pod 9 barů. Espresso by mělo mít pěnu barvy lískového oříšku, cca 1–2 mm silnou, které se říká crema a při pití se usazuje na stěnách šálku.

Tmavší barva pěny znamená příliš vysoký tlak daný např. velkým manuálním stlačením kávy ve filtru. Výsledkem může být „přepálená“ chuť nápoje. Takto připravené espresso má cca 10 % kofeinu, lze jej tedy považovat za zdravé a lehko stravitelné. Necháme-li vodu protékat pákou déle než 30 sekund (poznáme podle zesvětlání vytékající kávy), bude mít káva vysoký obsah kofeinu a bude tedy mnohem hůře stravitelná. Ristretto je připraveno ze stejného množství kávy jako espresso, ale na jeho výrobu stačí jen 15 ml vody. 

Připravuje se totiž z kávy pražené při vyšší teplotě. Je oblíbené v jižní Itálii, kde kvůli vysokým teplotám lidé neradi pijí teplé nápoje. V našich podmínkách je ale oblíbenější lungo – připravíme si espresso a dolijeme jej horkou vodou v poměru 1 díl espressa a alespoň 1 díl horké vody (nenecháváme vodu protékat přes páku kávovaru). 

 


 • Caffé Macchiato

Připravíme si espresso (7 g kávy a 30 ml vody) do malého šálku a přilijeme do něj trochu mléčné pěny (přibližně lžíci), aby nám vznikla uprostřed šálku bílá skvrna.

Pěna: z trysky vypustíme zkondenzovanou vodu, poté ji ponoříme těsně pod hladinu a začneme propařovat. Trysku nevynořujeme nad hladinu, pěna se šlehá jemně, konečná teplota by neměla přesáhnout 70 °C, neměla by obsahovat větší bublinky vzduchu (docílí se sklepáváním pěny v konvičce).

 

 • Moccacino

Do malé skleničky nalijeme čokoládový topping (speciální čokoládový krém), přelijeme jej espresem (7 g kávy a 30 ml vody) v poměru 1 až 2 díly toppingu (podle chuti) a 1 díl espressa. Doplníme šlehačkou. Místo šlehačky můžeme použít našlehané mléko, v tom případě bude postup opačný. Nalijeme na topping nejprve horké mléko s pěnou, necháme chvilku ustát a poté vlijeme espresso z konvičky. Takto nám vzniknou čtyři pruhy.

 

 • Arabská kava

Správnou arabskou kávu připravíme v džezvě – nádobka se širším dnem a užším hrdlem z mědi, mosazi, oceli nebo stříbra. Velmi jemně namletou kávu smícháme v džezvě se studenou vodou, příp. s cukrem, dáme na tepelný zdroj a čekáme, kdy káva poprvé vzkypí. Když obsah díky pomalému ohřevu uzavře zúženou část, nastává pomalé propařování. Jakmile káva zkypí tak, že už by z džezvy přetekla, odstavíme ji a až slehne pěna, celý proces zopakujeme. Necháme vzkypět celkem 3x (kávu nevařit!). Poté ihned slijeme do šálků, aby se nám nevyluhoval kofein. Takto připravená káva nemá vysoký obsah kofeinu a má lahodnou chuť. Pravá arabská káva je ve většině případů připravována ještě s kořením. Z dostupných pro středoevropana se používá skořice, vanilka a kardamon. Do džezvy dáme kávu s kořením a cukr v poměru cca 3:1, zalijeme studenou vodou a postupujeme podle výše uvedeného návodu.

 

 • Překapávaná kava

Při přípravě překapávané kávy se nám nespojí oleje z kávy s vodou (u espressa ano), těžko stravitelný olej tedy plave na povrchu a při slévání kávy do šálků se usazuje na stěnách, proto máme poslední cca 2 cm kávy z konvice vylít.

 

 • Moka kava

Je oblíbená nejvíce v Itálii. Připravuje se ve speciální konvičce ve tvaru písmene X složené ze tří dílů: spodní části, kam se nalije voda až do úrovně ventilu umístěného na vnější straně nádoby (z bezpečnostních důvodů), trychtýře, který se naplní mletou kávou, avšak nesmí se umačkávat, a horní části, která se našroubuje a pevně přitáhne. Vaří se na mírném ohni. Po několika minutách voda ve spodní nádobě dosáhne teploty 90 °C a začne se tvořit pára, která vytlačí vodu přes kávu do horní části konvičky, odkud se nakonec slije do šálku.

 

 • Zalévaná kava

(český „turek“) – tuto ryze českou specialitu připravíme přelitím cca jedné zarovnané lžíce jemně mleté kávy v šálku 100 – 150 ml vroucí vody. Pokud kávu ihned neslijeme a necháme s lógrem, bude mít vysoký obsah kofeinu a bude těžko stravitelná.

 

 • Irská kava

Připravíme si espresso do sklenice, smícháme s třtinovým cukrem a irskou whisky, nakonec vlijeme smetanu mírně protřepanou v šejkru.

 

 • Alžírská kava

Espresso vlijeme do průhledné sklenice, ozdobíme šlehačkou a přelijeme vaječným likérem, který zvolna steče na dno sklenice. Není třeba již přislazovat.

 

 • Ledová kava

Do šejkru nalijeme mírně vychlazené espresso (nebo rozpustnou kávu), přidáme led a cukr, důkladně protřepeme. Používáme-li k přípravě kávy šlehačku, ušleháme si ji z čerstvé smetany (s minimálním obsahem tuku 33 %). Má nejen nesrovnatelně lepší chuť, ale i lépe vypadá a déle si udrží  tvar než šlehačky ve spreji.

 

 • Frappé

Do šejkru nalijeme mírně vychlazené espresso (nebo rozpustnou kávu), cukr a studené mléko, důkladně protřepeme, můžeme přidat led a ozdobit šlehačkou. skolakavy

 

kava


 Kontaktujte nás
Twitter
Facebook
g+
Linkedin
Linkedin
 • Phone  Tel.: +420 608 677 733
 • Mail  mvcoffee.sro@gmail.com
Platby v našem e-shopu:

- Dobirka,

- Bankovní převod,

- Platba při vyzvednutí,

- Bezpečné placení s PayPal.

Způsob dodání

Zajišteno prostřednictvím balíkové služby České pošty. Obchodní balík- doručení 24h. Při osobním odběru poštovné neúčtujeme - osobní odběr je možný po předchozí domluvě.

Expedice kávy

Káva se praží na základe objednávky, poté následuje doba „uzrání“ kávy v trvání minimálně dvou dnů a pak je zboží okamžitě expedováno dle zvoleného typu expedice.

Uchovávání kávy

Kávové zrno skladujte na tmavém, chladném místě, odděleně od aromatických potravin. Pro uchování kvality kávy ideální nádoby z skla, porcelánu, ušlechtilé oceli.

Chuť kávy

Chuť a vůně kávy záleží nejen na druhu kávy, ale také na oblasti, kde se káva pěstuje, sklízí, na způsobu zpracování a pražení, a na tom, jak je káva pomletá a připravována.

Káva Kona Kai

Je pěstována na havajských plantážích, na vulkanické půdě svahů sopky Mauna Loa. Vulkanická půda na ostrovech, vyvážený poměr srážek i slunečního záření a pravidelná oblačnost zastiňuje kávovníky před prudkým sluncem, tropické, mírně vlhké klima jsou ideální pro pěstování kávy. Káva má špičkovou kvalitu a je proslulá svým jedinečným aroma, má vynikající decentní a bohatou kyselost měkkou chuť s oříškovou příchutí.

O naší kávě

Nabízíme Vám špičkovou kávu z naší pražírny. Tato velmi kvalitní a čerstvá pražené káva bude pro Vás bezpochyby jedinečným chuťovým zážitkem. V sortimentu naleznete jak kávu jednodruhovou, tak také unikátní směsi espresso káv. Káva přirozené chuti, káva čerstvě pražená, kterou vychutnáváte již 2 dny po pražení a ne o několik měsíců později čekání v skladech, velkoobchodech, supermarketech.

Mletí kávy

U každé kávy v našem e-shopu Vy máte možnost zvolit hrubost mletí objednávané kávy. Stupeň mletí kávy je určován druhem používaného Vámi kávovaru. Každý způsob přípravy kávy vyžaduje jinak zpracované zrno. Dalo by se říci, že čím jemněji, tím lepší. Jenže ne vždy toto pravidlo platí. Káva připravená z různě hrubého mletí má pak rozdílně intenzivní chuť. Používejte vždy čerstvě umletou kávu. Vůně a velmi jemná chuť kávy po umletí postupně mizí.

Proč nakupovat u nás?

• Protože jsme prvovýrobci, kávu v naší pražírně kávy sami pražíme a dovážíme.

• Káva je vždy pražena nejdéle 7 dní před Vaší koupí, dodávána přímo z pražírny až na Váš stůl, díky předobjednávce můžete mít extra čerstvou a kvalitní kávu doma ještě "teplou".

• Nenakupujeme kávu podle ceny, ale podle kvality, a vždy osobně vyzkoušené!

• Naše pražírna zaměřuje se na kvalitu, ne na kvantitu.

Čerstvě pražená káva

Kvalitní čerstvě pražená káva je nápojem plným očekávání. Ráno po probuzení dodává člověku potřebnou energii, a chuť do života, v průběhu náročného dne překonává naši únavu. Nápoj známý více než tisíc let se pije se na celém světě bez hledu na roční období, denní či noční dobu. Pro mnoho lidí je káva jedním z nejdůležitějších nápojů a součást jejich životního stylu, bez kterého si den již nedokáží představit.

Věděli jste, že...?

• Káva, kterou kupujeme v obchodech, je většinou směs, která obsahuje asi 80 procent levné robusty a jen 20 procent kvalitní arabica.

• Káva v obchodech, a to ať už obyčejná či značková, je až jeden rok stará.

• Dobrou kávu připravíte jedině z čerstvé kávy. Musí být nejen čerstvě koupená, ale i čerstvě umletá.

• Umletou kávu je vhodné rychle zkonzumovat, protože čerstvost vůně, výborné aroma, chuti si umletá káva zachovává jen krátký čas.

• Voda pro přípravu kávy by měla být čerstvá, nejlépe bez chlóru. Lepší je zvolit balenou, než z vodovodu.

• Mletí kávy je správné pouze kameny, mlýnek musí mít nastavitelnou hrubost mletí, no nikdy ne noži, které kávu nedrtí, ale sekají. Kávu melte vždy jen po menších dávkách, protože zahřátý mlýnek odebírá část vůně.

Čerstvost kávy

Čerstvě praženou kávu můžeme přirovnat k čerstvě upečenému chlebu, obojí má velmi krátkou trvanlivost. Pražená káva je tepelně opracovaný produkt, obsahuje těkavé látky a oleje, které na vzduchu i v různých atmosférách žluknou. Kvalita a čerstvost kávy je základem chutí a aroma, dodává kávě nezapomenutelný zážitek. Většina káv prodávaných spotřebitelům nemá s čerstvou kávou bohužel nic společného, a jsou za vrcholem své slávy, tj. kvality a čerstvosti. Jedná se o kávu více či méně zvětralou. Ani zrnková, nepomletá káva nezaručuje čerstvou kávu. Zrnková káva má svůj vrchol v prvním týdnu po upražení. Nutno dodat, že káva by se měla začít pít až po 2 až 3 dnech, tzn. po ustálení všech chemických reakcí v upraženém kávovém zrnu.

Proč se robusta používá?

Existuje proto několik různých důvodů:

- obyčejně se káva robusta v nejvyšší kvalitě jsou používá s jinými druhy kávy v espresso směsi pro pěnivý efekt a pro lepší dostupnost,

- je mnohem levnější - pražírny s její pomocí mohou vyhovět i chuti zákazníkům, kteří prostě chtějí levnou kávu a na kvalitě jim nezáleží,

- obsahuje více kofeinu, na čemž mnoha lidem záleží - nepijí kávu pravidelně a kvůli její chuti, ale pro povzbuzení,

- používá obvykle v instantní kávě pro vylepšení vzniku krémy - hedvábné pěny.

Celosvětové produkce robusty se stále zvyšuje, zejména proto, že má menší nároky na kvalitu půdy, při běžném způsobu pěstování jsou vysoce výnosné, a lze ji vysadit i na plantáže zničeny nějakou rostlinnou chorobou nebo zimou.

Kávovník robusta

Robusta (Coffea robusta – canephora, česky kávovník mohutný) na rozdíl od druhu arabica je mnohem méně náročná odrůda kávovníku, takže může růst i v jiných než tropických oblastech, a navíc má první sklizeň již po dvou letech po zasazení. Zrnka jsou menší, chuťově je tato káva více zemitá, zahořkle a silná. Obsahuje větší množství kofeinu než arabica. Robusta si navíc své vlastnosti při stárnutí zachová déle, než kvalitní kávovník arabica. Když už se kávě déle věnujete, ve svém šálku espressa ji vždy poznáte. I když je třeba espresso připravené ze směsi, kde je robusta obsažená je pár procenty. Kávovník robusta se pěstuje hlavně v Asii, tam jsou její největší plantáže. Částečně potom také v Africe a v Jižní Americe. Káva robusta patří totiž mezi ty levnější a méně kvalitní kávy.

Kávovník arabica

Arabica (Coffea arabica, česky kávovník arabský) je káva vyšší kvality s menším obsahem kofeinu a je známá díky své lahodné chuti a vůní, káva zbavená kyselosti a dráždivých látek, příznivá pro žaludek, žlučník a játra. Zrna druhu kávovníku arabica nepochází z Arábie, i když to tak podle názvu může vypadat. Ve skutečnosti tato káva pochází z Etiopie a své jméno získala po arabském obchodníkovi, který přivezl kávová zrna z Etiopie do Jemenu. Rostlina druhu arabica vyprodukuje méně kávových zrn, než rostlina druhu robusta. Po zasazení plodí první sklizeň až po 6 letech. Na chuť kávy má také vliv podnebí a počasí. V řade lokalit je možné ale dosáhnout až dvě sklizně do roka. Arabica má elegantní a komplexní aroma a řada spotřebitelů dává přednost právě této kávě.

Konzumace kávy

Konzumace kávy má pozitivní vliv na lidské zdraví a to zejména v prevenci některých onemocnění. Káva pomáhá paměti, chrání mozkové cévy, a lze předcházet alzheimerově chorobě, cukrovce. Účinky konzumace kávy u každého člověka vždy projevují zcela individuálně. Při posuzování otázek prospěšnosti či škodlivosti kávy by tak mělo být vždy zohledněno více důležitých faktorů, jako je například zdravotní stav konzumenta, množství denně vypitých šálků či druh kávy, ze které se nápoj připravuje, způsoby přípravy kávy.

Turecká džezva

Jedna z nejstarších a nejméně rozšířených příprav v našich domácnostech. Káva takto připravená je úplně něco jiného, než čeho dosáhnete zalévanou či tlakovou extrakcí. Příprava: Nachystejte si hadr na utírání sporáku. Nádobku naplňte do dvou třetin studenou vodou, přidejte odpovídající množství cukru a velmi jemně namleté kávy a postavte na oheň. Na povrchu se vytvoří při zahřívání kávová krusta. V momentě, kdy začne voda vřít a káva pěnit, odstavte z ohně, máte na to pár vteřin! Jemně sklepněte a opakujte ještě dvakrát. Nevařte varem. Před servírováním také sklepněte, nalijte do menších šálků a nechte usadit sedlinu. Takto připravovaná káva se také často koření mletým kardamomem.

Vacuum pot

Vakuový kávovar - Vacuum pot. Nejčistší způsob přípravy kávy. Nejkrásnější a nejlaboratornější kávový rituál, který může kávomilec doma provést. Příprava: do spodní baňky nalijte vodu, usaďte na hrdlo horní část a vsypte do ní kávu. Pod spodní částí zažehněte zdroj tepla (přiložený lihový kahan nebo jiný libovolný zdroj tepla - plyn, elektrický vařič, PB vařič, atd.). Voda přetlakem vystoupá do horní části a smíchá se s kávou - propaří se a vyextrahuje. Jakmile odstraníte zdroj tepla, ve spodní části začne vznikat podtlak a káva se přefiltruje zpátky dolů. Horní baňku s kávovou sedlinou odstraňte a kávu servírujte. Mletí kávy: středně jemné. Doba přípravy: do 20 minut.

Blue Mountain

Jamajská káva Blue Mountainje ta nejkvalitnější a nejdražší druh kávy na světě. Káva jsou balena a dodávána v pečlivě opracovaných dřevěných sudech oproti běžně používaným jutovým pytlům. Název kávy Blue Mountain pochází ze stejnojmenného pohoří, kde se pěstuje káva ve výšce nad 2000 metrů nad mořem. Ideální přírodní a klimatické podmínky, úrodná půda a dostatek srážek představují nejlepší podmínky pro pěstování kávy. Tato kombinace dala vzniknout kávě s plnou výraznou chutí a nezapomenutelnou jemnou vůní. Veškerá káva vypěstována v hlavní oblasti Blue Mountain je přísně kontrolována orgánem Coffee Industry Board of Jamaica(CIB), a proto je u této kávy zaručena nejvyšší kvalita.

Kopi Luwak

Káva s tímto zvláštním názvem pocházející z plantáží Indonésie. Káva sklízená atypickým způsobem, a jedné z nejdražších káv na světě. Za celým produktem nestojí odlišná výrobní technologie ani zvláštní druh kávovníku. Slovo luwak označuje kunovité zvířátko - cibetku, která je podobná naší lasičce. Cibetka se živí tropickými plody, a také si vybírá ty nejlepší plody kávovníku, které prochází jejím zažívacím traktem, který vlastně funguje jako fermentační zařízení, takže se z plodů ztrácí hořké látky. V trusu tohoto zvířátka zůstávají peckovice kávovníku a tak po cibetčině trusu v pralese denně pátrají sběrači. Výrobci se pokoušeli odchovat cibetku pro velkovýrobu. To se ale nezdařilo. Cibetkové kávy vyprodukuje 250 až 500 kilogramů ročně, proto tak vysoká cena této kávy.

M&V coffee s.r.o. - Copyright © All rights reserved - 2011